Čedomir Jovanović za Blic | 07.12.2011.
Sporazumi iz panike vlasti
Kako komentarišete uklanjanje barikada, da li vas je takva odluka Srba sa severa iznenadila?
Iako je sa dosta zakašnjena vlast prihvatila ono što smo surerisali, ohrabruje svaka vest koja govori o smirivanju tenzija. Podržavamo sporazum koji je postignut u Briselu, ali taj sporazum treba da prati i nova politike koja se mora definisati u parlamentu. Ako to izostane, dobićemo sporazum kojim će se veštački u životu održavati politiku koja je već toliko puta bila poražena. Jasno je da bez te promene nema relaksacije stanja i normalizacije života za kosovske Srbe ni za kosovske Albance, što je najvažnije.
Da li sporazum o prelazima koji su postigli Beograd i Priština znači da je napravljen konačan izbor između Kosova i Evropske unije?
Ono o čemu smo godinama govorili sada se dešava. Predugo se fraza „i Kosovo i Evropa” koristila kao izgovor za parazitiranje na talasu zabluda, umesto da se na vreme krenulo drugim putem. Sporazumi su isključivo posledica panike vlasti suočene s ogromnim rizikom da će ostati bez statusa kandidata, nakon što su godinama pokušavali da monopolizuju temu evropskih integracija. U starom miloševićevskom maniru zatezanja konopca do tačke pucanja, sporazumima u Briselu pristajemo na neminovnost, ali i plaćamo cenu toga što na vreme nije kao polazno rešenje prihvaćen Ahtisarijev plan, što bi omogućilo ravnotežu prava i obaveza i za Beograd, i za kosovske Srbe i za zvaničnu Prištinu.
Kako biste u ovim okolnostima formulisali buduću politiku prema Kosovu?
Potrebne su nove inicijative. Sve ono što se u Briselu u ponedeljak dešavalo potpuno je demantovalo izgovore vlasti da je Evropa umorna. Video konferencije sa Briselom nisu dovoljne, moramo da delujemo na više nivoa, da i u parlamentu preformulišemo državnu politiku i tako omogućimo dobijanje kandidature. Ta promena politike je jedini ozbiljan preokret koji možemo da napravimo i time omogućimo rešavanje preostalih otvorenih pitanja i trajno osiguramo evropsku budućnost Srbije, Kosova i regiona.
|
|
|
Tweet |
|


















